تماس با ما :32225974_034        email:fava@kermancity.ir

توصیه های امنیتی

توصیه های امنیتی

USB Killer 2.0

یک محقق امنیتی روسی یک فلش مموری با ظاهری عادی طراحی کرده است که در صورت اتصال به رایانه، مادربرد از کار افتاده و بلااستفاده می‏شود.

فلش مموری USB Killer 2.0 به گونه‏ای ساخته شده است که ظاهری عادی دارد و برای ذخیره داده استفاده می‏شود. با اینحال این قطعه هنگام اتصال به پورت USB دستگاه با ولتاژ منفی 220 ولت شارژش را خالی می‏کند و این امر برای از کار انداختن پورت USB و مادربرد کافی است.

این محقق امنیتی با نام مستعار Dark Purple در وبلاگی نوشت: قطعه USB Killer می‏تواند هر دستگاه دارای پورت USB مانند تلویزیون، مسیریاب و مودم ها را خراب کند. هم چنین گوشی‏های هوشمندی که از کابل های USB استفاده می‏کنند تحت تاثیر این رخداد قرار دارند.

این محقق در ویدئویی در یوتیوب نشان می‏دهد که این قطعه چگونه یک لپ تاپ لنوو را تحت تاثیر قرار می‏دهد. البته بنا به گفته Dark Purple احتمال تخریب هارد دیسک وجود ندارد.

نسخه 1.0 این دستگاه می‏توانست حداکثر ولتاژ 110 ولت را مدیریت کند. اما در نسخه جدید این میزان دوبرابر شده و تا 220 ولت را پشتیبانی می‏کند.

لازم به ذکر است راه مقابله با چنین دستگاه‏هایی، مسدود کردن دسترسی سخت‏افزاری و نه نرم‏افزاری به درگاه دستگاه‏ها می‏باشد. لذا توصیه می‏گردد بجز موارد کاری از اتصال هر نوع وسیله به پورت USBUSB سیستم‏ها خودداری شده و در موارد لزوم نیز این امر با رعایت جوانب احتیاط صورت پذیرد؛ همچنین از اتصال فلش مموری با برند ناشناس و ظاهر مشکوک اجتناب گردد.