تماس با ما :32225974_034        email:fava@kermancity.ir

USB Killer 2.0

یک محقق امنیتی روسی یک فلش مموری با ظاهری عادی طراحی کرده است که در صورت اتصال به رایانه، مادربرد از کار افتاده و بلااستفاده می‏شود.

فلش مموری USB Killer 2.0 به گونه‏ای ساخته شده است که ظاهری عادی دارد و برای ذخیره داده استفاده می‏شود. با اینحال این قطعه هنگام اتصال به پورت USB دستگاه با ولتاژ منفی 220 ولت شارژش را خالی می‏کند و این امر برای از کار انداختن پورت USB و مادربرد کافی است.

این محقق امنیتی با نام مستعار Dark Purple در وبلاگی نوشت: قطعه USB Killer می‏تواند هر دستگاه دارای پورت USB مانند تلویزیون، مسیریاب و مودم ها را خراب کند. هم چنین گوشی‏های هوشمندی که از کابل های USB استفاده می‏کنند تحت تاثیر این رخداد قرار دارند.

این محقق در ویدئویی در یوتیوب نشان می‏دهد که این قطعه چگونه یک لپ تاپ لنوو را تحت تاثیر قرار می‏دهد. البته بنا به گفته Dark Purple احتمال تخریب هارد دیسک وجود ندارد.

نسخه 1.0 این دستگاه می‏توانست حداکثر ولتاژ 110 ولت را مدیریت کند. اما در نسخه جدید این میزان دوبرابر شده و تا 220 ولت را پشتیبانی می‏کند.

لازم به ذکر است راه مقابله با چنین دستگاه‏هایی، مسدود کردن دسترسی سخت‏افزاری و نه نرم‏افزاری به درگاه دستگاه‏ها می‏باشد. لذا توصیه می‏گردد بجز موارد کاری از اتصال هر نوع وسیله به پورت USBUSB سیستم‏ها خودداری شده و در موارد لزوم نیز این امر با رعایت جوانب احتیاط صورت پذیرد؛ همچنین از اتصال فلش مموری با برند ناشناس و ظاهر مشکوک اجتناب گردد.