تماس با ما :32225974_034        email:fava@kermancity.ir

خبر

خبر

پروژه «کرمان هوشمند» مورد ارزیابی اعضای شورای شهر قرار گرفت.

 

در بازدید اعضای کمیسیون معماری و شهرسازی شورای اسلامی شهر از سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری کرمان، گزارشی از آیین نامه «کرمان هوشمند» ارائه شد و تبادل نظر لازم صورت گرفت.

رییس کمیسیون معماری و شهرسازی ضمن تقدیر از تلاش های صورت گرفته این مجموعه تخصصی در نیل به شهری هوشمند توضیحاتی درباره نحوه عملیاتی شدن این پروژه را خواستار شد.

رامین ارجمندکرمانی با بیان این که ضروری است تصویری از چگونگی اجرای پروژه مشابه در شهرهای دیگر کشور ارائه شود گفت: لازم است اعضای شورای شهر در جریان جزییات و فوائد این طرح قرار گیرند.

وی همچنین بر ترسیم چشم انداز این پروژه تاکید و اظهارامیدواری کرد: با بومی سازی پروژه «کرمان هوشمند» و اجرای آن در شهرداری، منافع شهر و شهروندان تامین شود.

سپس سیدمحمدرضا میرحسینی با بیان این که اجرای این پروژه برای رسیدن به مدینه فاضله، مسیر راه را مشخص می کند افزود: انتظار می رود با اجرای پروژه «کرمان هوشمند» خدمات شهری بهتر و مطلوب تر انجام شود.

وی با اشاره به حوزه های خدماتی حمل و نقل عمومی، حفظ و توسعه فضای سبز و خدمات روزانه شهری گفت: با اجرای این طرح، فرصت ارائه خدمات متنوع به شهروندان افزایش یافته و تعداد مراجعه شهروندان به شهرداری کاهش می یابد.

به گفته میرحسینی، در شهر هوشمند باید مشکلات شهر در زمان بارندگی، آتش سوزی، تصادف و جمع آوری زباله رصد شده و در کمترین زمان ممکن به مدیران شهری اطلاع داده شود.

علی خدادادی نیز با بیان این که این پروژه باید بتواند مشکلات جزیی و کلی شهر کرمان را رصد کند گفت: با اجرای این طرح، شهرداری می تواند در رفع مشکلات و ارائه خدمات موفق تر عمل کند.

وی بر اطلاع و اشراف کلیه اعضای شورا بر این پروژه و نحوه اجرای آن در راستای تصویب طرح «کرمان هوشمند» در نشست عمومی این هفته شورا تاکید کرد.

همچنین به گفته محمدجواد کامیاب لازم است لیستی از خدمات شهری که می تواند در قالب این پروژه تعریف شود به شورا ارائه و نتیجه اجرای آن در نشست عمومی مطرح گردد.

گفتنی است در ابتدای جلسه حیدر هادی زاده، مدیرعامل سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری ضمن ارائه گزارشی از نحوه تدوین آیین نامه «کرمان هوشمند»، اجرای آن را در راستای توسعه پایدار شهر کرمان ضروری دانست.

برای اولین بار در شهرداری کرمان توسط سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات

برای اولین بار در شهرداری کرمان توسط سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات
پروژه سرویس و نگهداری پیشگیرانه سیستم‌های رایانه‌ای شهرداری کرمان براساس استاندارد ITIL

معاونت زیرساخت و شبکه سازمان فاوا گفت: پروژه سرویس و نگهداری پیشگیرانه یاPM  (Preventive Maintenance) سیستم‌های رایانه‌ای شهرداری در چارچوب استانداردITIL  آغاز شده است.
وی با بیان اینکه استاندارد ITIL  تأکید ویژه بر روی مدیریت دارائی‌ها و تجهیزات تحت کنترل فناوری اطلاعات دارد، گفت: برای اولین بار در شهرداری کرمان پروژهPM  سیستم‌های رایانه‌ای، به منظور بهینه‌سازی استفاده از منابع مالی و انسانی، توسط اداره توسعه سخت‌افزار معاونت زیرساخت و شبکه سازمان فاوا درحال انجام است و پیش‌بینی می‌شود تا 2 ماه آینده به پایان برسد.
سیدمرتضی قادر تصریح کرد: این پروژه فرآیندی است جهت نگهداری سیستم‌های رایانه‌ای بر اساس ثبت اطلاعات، کنترل و نظارت بر روی تجهیزات رایانه‌ای به صورت دوره‌ای و همچنین در زمان هشدار که با هدف رفع مشکلات رایج در سیستم‌ها به منظور کاهش احتمال رخداد خرابی یا از کارافتادگی آنها و همچنین افزایش قابلیت اطمینان (Reliability) و پایداری (stability) اجزای سخت‌افزاری انجام می‌پذیرد.
قادر افزود: از سایر منافع این پروژه، کاهش ریسک دریافت و انتشار فایل‌های آلوده می‏باشد که با نصب افزونه‌ها و بروزرسانی‌های امنیتی مرتبط با سیستم عامل‌ها و نرم‌افزارها حاصل می ‏شود.

 

برای اولین بار در شهرداری کرمان، بانک اطلاعات مکانی راه‌اندازی خواهد شد.

مدیرعامل سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری کرمان:

به زودی و برای اولین بار در شهرداری کرمان بانک اطلاعات مکانی راه‌اندازی خواهد شد.

مدیرعامل سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات از مطالعه، طراحی و راه‌اندازی بانک اطلاعات مکانی یا پایگاه داده مکانی (Spatial database یا Geodatabase) تحت GIS در شهرداری کرمان در راستای ایجاد رصدخانه شهری، با همکاری دانشگاه تحصیلات تکمیلی صنعتی و فناوری پیشرفته کرمان خبر داد.

هادی‌‏زاده تصریح کرد:‌ بانک اطلاعات مکانی مجموعه‌ای ساختار يافته‌ از داده‌‌های مکانی و توصیفی است كه به صورت منسجم بر اساس قوانین رابطه ای - شی‌گرا (Object Relational) بهم مرتبط بوده و جهت كاربردهاي مختلف در كنار يكديگر ذخيره‌ شده‌‌اند. این بانک، یک پایگاه داده مکانی است که حجم عظیمی از داده‌های مکانی را مدیریت نموده و آنرا با تعداد نامحدودی از کاربران جهت انجام قابلیت‌‏های نمایش، ایجاد، اصلاح، ذخیره‌‌سازی، آنالیز و پردازش‌های مکانی بصورت همزمان به اشتراک می‌گذارد.‌ این نوع بانک‌های اطلاعاتی بر اساس اصول سیستم مدیریت پایگاه داده (DBMS) در ترکیب با GIS مدیریت می‌شوند. در حقيقت DBMS ‌به عنوان يك كنترل مركزی روی تمام فعل و انفعالات بين پايگاه داده و برنامه‌های كاربردی كه به نوبه خود با كاربر در تقابل است عمل می‌كند.

وی ادامه داد: از دلایل اصلی که ایجاد بانک اطلاعات مکانی را ضروری می‌سازد، سازماندهی نامنظم و بدون برنامه اطلاعات مکانی و توصیفی در واحدهای مختلف می‌باشد، بنحوی که هر کارشناس سیستم اختصاصی خود را داشته و تمامی فایل‌های مورد نیاز را نیز در این سیستم ذخیره و با استفاده از نرم‌افزارهای مختلف تحلیل می‌نماید؛ این امر در دراز مدت باعث افزونگی اطلاعات در سیستم کارشناسان، کاهش دسترسی همه به اطلاعات، افزایش حجم زاید اطلاعات، نبود امنیت در حفظ اطلاعات، عدم بروز رسانی منسجم اطلاعات و عدم مدیریت یکپارچه اطلاعات می‌گردد. 

هادی‌زاده قابلیت نسخه‌بندی (Versioning) اطلاعات را یکی دیگر از مزایای مهم راه‌اندازی بانک اطلاعات مکانی اعلام کرد و افزود: با توجه به نیاز به ایجاد تغییرات بر روی یک نقشه شهری و در نتیجه ایجاد نسخه‌های متعدد، با این قابلیت به تعداد تغییرات انجام شده سابقه ای از آن را در اختیار خواهیم داشت.

سرپرست جدید اداره مالی و اقتصادی سازمان فاوا معرفی شد

سرپرست جدید اداره مالی و اقتصادی سازمان فاوا معارفه شد

طی حکمی از سوی سرپرست معاونت مالی و اقتصادی شهرداری، مهدی منصوری به عنوان سرپرست اداره مالی و اقتصادی سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات معرفی گردید.
در جلسه معارفه سرپرست جدید اداره مالی و اقتصادی سازمان فاوا که با حضور سرپرست معاونت مالی و اقتصادی،مدیر امور مالی شهرداری،مدیرعامل و کارشناسان این سازمان همراه بود، رضا دادگرپور ضمن تقدیر از زحمات حسین آهنگ بهادر اظهار داشت: مهدی منصوری نیز همچون بهادر از مدیران مالی با تجربه، مطلع و با سابقه کار بالا در شهرداری است.
وی در ادامه افزود: مقرر است تا حسین آهنگ بهادر در یکی دیگر از واحدهای شهرداری ادامه فعالیت دهد.
مدیرعامل سازمان فاوا نیز ابراز امیدواری کرد بتوانیم از تخصص آقای منصوری در راستای پیشرفت و تحقق اهداف سازمان بهره ‏مند شویم.
شایان ذکر است در پایان این جلسه طی احکامی جداگانه از سوی مدیرعامل سازمان فاوا،حسن انجم‌شعاع به عنوان قائم‌مقام مدیرعامل،انیس ایرانمنش به سمت معاون نرم‌افزار و مهندسی اطلاعات و سیدمرتضی قادر به سمت معاون زیرساخت و شبکه منصوب شدند.

 

زیرساخت فیبر نوری شهر ‏کرمان در سال جاری توسعه خواهد یافت

مدیر عامل سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری کرمان:

زیرساخت فیبر نوری شهر ‏کرمان در سال جاری توسعه خواهد یافت

 

حیدر هادی زاده در گفت و گو با کرمان آنلاین با اشاره به این که اجرای پروژه فیبر نوری از سالهای گذشته در شهرداری دنبال میشده است خاطرنشان کرد: با پیگیری های مکرر و انتخاب پیمانکار مناسب، پروژه فیبر نوری در سال گذشته کلید خورد‏ و فاز اول اجرای آن در آذر ماه سال 97 آغاز شد.

وی افزود: فاز اول به طول شش کیلومتر شامل چهار کیلومتر مسیر اصلی و دو کیلومتر انشعابات فرعی اجرایی شده است که در حال حاضر در این مسیر11 مرکز به بستر فیبرنوری متصل و از این زیرساخت ارتباطی استفاده می کنند.

مدیرعامل سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری کرمان از پیگیری تحت پوشش فیبرنوری قراردادن تمامی‏ شهر کرمان در سال جاری‏ خبر داد و تصریح کرد: قرار است درمورد طرح های سرمایه گذاری و پیمانکاری پیشنهادی، در شورای سازمان بحث و تصمیم گیری شده و در نهایت بر اساس طرح مصوب،پروژه فیبرنوری اجرا شود.

وی گفت: اجرای پروژه فیبر نوری به ترتیب و براساس اولویت های موجود اجرا می شود و علاوه بر پوشش دادن‏ مراکز و مناطق شهرداری،پروژه پایش تصویری نیز مدنظر است.